Lihtsad viisid, kuidas võtta maksuvabalt ettevõttest raha välja

image of consulting setup

Ettevõtete omanikud ja juhid otsivad pidevalt seaduslikke ja maksuefektiivseid viise, kuidas oma ettevõttest raha välja võtta. Selleks on mitmeid võimalusi, kuid järgnevalt toome välja mõned lihtsad ja praktilised viisid, kuidas saate oma ettevõtte raha maksuvabalt kasutada.

Kodukontori kulud

Kui teed kodust firmaga seotud tööd ning selle tarbeks on eraldi ruum kontoriks, siis võib kõik kontorisse tehtud kulutused 100% ettevõtte kuludena arvele võtta. Kui eraldatud ruum puudub, siis tuleb kulud jagada proportsionaalselt kogu kodu kuludega. Kui proportsiooni määramine osutub keeruliseks on tavapärane jagamine kuni 50/50. Hüvitada on lubatud nii kommunaalkulud kui ka korteri osaline üür, kui seda tasutakse. Ühtlasi on lubatud hüvitada kontorisse ostetud vajalikud vahendid ja tarbed. Kodukontori kulud hüvitatakse dokumendi alusel juhatuse otsusega.

Isikliku auto hüvitis

Ettevõte võib tööülesannete täitmiseks tehtud sõitude ja isikliku auto kasutamise eest maksuvabalt hüvitada kuni 335 eurot kuus, kuid seda ainult sõidupäeviku alusel. Kui hüvitis ületab summat, käsitletakse ülejäävat osa töötasuna ja maksustatakse vastavalt. Kui ettevõte on kalendriaasta jooksul teinud füüsilisele isikule väljamakseid auto kasutamise eest, on ta kohustatud esitama deklaratsiooni INF 14 järgmisel aastal hiljemalt 1. veebruariks.

Lähetuse päevarahad ja muud töölähetusega seotud kulud

Tööandjal on õigus lähetada töötaja (sealhulgas juhatuse liige) tööülesannete täitmiseks väljapoole töölepinguga määratud töökohta. Kui tööandja ja töötaja ei lepi kokku pikemat perioodi, ei tohi lähetus kesta kauem kui 30 päeva. Lähetuse ajal maksab ettevõte töötajale päevaraha: esimese 15 päeva jooksul kuni 50 eurot päevas ja seejärel kuni 32 eurot päevas. Need päevarahad on maksuvabad. Kõik töölähetusega seotud kulud, nagu majutus, lennupiletid ning messide ja konverentsidega seotud kulutused, katab samuti ettevõte. Kõik lähetusega seotud kulud hüvitatakse vastavalt kuludokumentidele. Päevarahade ja kulude hüvitamiseks koostatakse lähetuskorraldus ja lähetuskulude aruanne.

Koolitused

Tööülesannetega seotud koolitused, sealhulgas raamatud, veebinarid, konsultatsioonid ja konverentsid, on maksuvabad tingimusel, et ettevõttel on otsene vajadus koolituse järele ja/või see on vajalik töötajale oma tööülesannete täitmiseks. Nimetatud koolitused ja muud harivad tegevused võib maksuvabalt kanda ettevõtte kuludesse nii töölepinguga töötajate, juhatuse liikmete kui ka mitteresidendi püsiva tegevuskoha juhtide puhul.

Vastuvõtukulud

Vastuvõtukulud on ettevõtte tehtud kulutused, mis on seotud külaliste või koostööpartnerite toitlustamise, majutamise, transpordi või meelelahutusega. Sellistest kuludest on maksuvabad kuni 2% sotsiaalmaksuga maksustatud väljamaksetest pluss 32 eurot kalendrikuus.

Kui ettevõte ei tee neid kulutusi igakuiselt, võib korraldada kord aastas suurema vastuvõtu, kus kasutamata maksusoodustused summeeritakse. Vastuvõtukulud tuleb deklareerida TSD lisa 5-s, esitades deklaratsiooni vastuvõtukulude tegemise kalendrikuule järgneva kuu 10. kuupäevaks.

Terviseedendamise kulu

Tervise ja heaolu edendamiseks tehtavad kulutused, sealhulgas tervise- ja spordikulud, on maksuvabad ning hüvitatakse kuni 100 euro ulatuses töötaja kohta kvartalis. Töötajaks loetakse nii töölepinguga töötajat, juhatuse liiget, ametnikku, VÕS lepinguga töötajat kui ka füüsilisest isikust ettevõtjat, kes pikema aja jooksul müüb kaupu tööandjale. 100 eurot arvestatakse koos käibemaksuga ning selle hüvitamise aluseks on kuludokument. Tervise edendamise kulude hulka kuuluvad rahvaspordiürituste osavõtutasud, sportimis- ja liikumispaikade regulaarse kasutamisega seotud otsesed kulutused, ravikindlustuslepingu kindlustusmaksed ning taastusraviarsti, füsioterapeudi, kliinilise logopeedi või psühholoogi teenused, tingimusel, et neid osutavad vastava kutsega spetsialistid. Makstud toetus tuleb deklareerida järgmise aasta INF 14 deklaratsiooni 3. osas.

Reklaamkingitused

Reklaamieesmärgil tehtud kingituste maksuvaba piirsumma on 10 eurot ilma käibemaksuta. Reklaamkingituste kulud tuleb deklareerida TSD lisa 5-s kingituste tegemise kuule järgneva kuu 10. kuupäevaks. Dokumentaalselt tõendatud kingitused ja annetused on maksuvabad, kui need on tehtud Maksu- ja Tolliameti nimekirjas olevatele tulumaksusoodustusega mittetulundusühingutele, sihtasutustele või usulistele ühendustele. Sellisel juhul esitab deklaratsiooni kingituse või annetuse saaja ise.

Korduma kippuvad küsimused

Kuidas arvestada kodukontori kulusid, kui eraldi kontoriruumi pole?

Kulud jagatakse proportsionaalselt kogu kodu kuludega kuni 50/50.

Mis on maksimaalne hüvitis isikliku auto kasutamise eest?

Maksuvaba hüvitis on kuni 335 eurot kuus, kui peetakse sõidupäevikut.

Kui kaua võib töölähetus kesta?

Kui tööandja ja töötaja ei lepi kokku pikemat perioodi, ei tohi lähetus kesta kauem kui 30 päeva.

Milliseid koolitusi saab maksuvabalt hüvitada?

Kõik tööülesannetega seotud koolitused, raamatud, veebinarid ja konsultatsioonid, kui need on otseselt seotud tööülesannete täitmisega.

Kui suured on vastuvõtukulud, mida saab maksuvabalt deklareerida?

Kuni 2% sotsiaalmaksuga maksustatud väljamaksetest pluss 32 eurot kalendrikuus.

Millised terviseedendamise kulud on maksuvabad?

Rahvaspordiürituste osavõtutasud, sportimis- ja liikumispaikade kasutamise kulud, ravikindlustuslepingu kindlustusmaksed ja taastusravi teenused kuni 100 euro ulatuses töötaja kohta kvartalis.

Maksuvabalt raha ettevõttest välja võtmine võib tunduda keeruline, kuid tegelikult on selleks mitmeid seaduslikke ja lihtsaid viise. Kodukontori kulud, isikliku auto hüvitis, lähetuse päevarahad ja muud töölähetusega seotud kulud, koolitused, vastuvõtukulud, terviseedendamise kulud ja reklaamkingitused on võimalused, kuidas oma ettevõttest raha maksuvabalt kasutada. Tähtis on pidada nõuetekohaseid arvestusi ja esitada vajalikud deklaratsioonid õigeaegselt.

Täiendavate küsimuste korral võta julgesti ühendust meie Feelfini meeskonnaga.